Artėjant padangų keitimo sezonui vairuotojai skuba įsigyti ir keisti naujas padangas, tačiau ne visi žino, kur gali palikti naudojimui nebentinkamas senąsiais, kad būtų pasirūpinta tinkamu senų padangų atliekų tvarkymu. Nors pirkadamas ar keisdamas padangas tam tikrą kiekį senų padangų kiekvienas pilietis gali atiduoti nemokamai, kiekvienais metais aplinka vis dar teršiama tonomis išmestų padangų.
Gyventojai nėra tinkamai informuojami
Kasmet tonos senų padangų yra išmetamos į miškus ir apleistas vietoves. Tai yra išties dideli skaičiai kai gyventojams ir verslui yra suteikiama galimybė tinkamai atsikratyti senomis padangomis. Problema gali būti informacijos trūkumas, kadangi kai kurie vairuotojai nežino, kokiose konkrečiose vietose padangas gali ir turi teisę priduoti.
Senos padangos nėra bevertė atlieka – jos yra gaminamos iš medžiagų, kurias perdirbimo metu galima atskirti ir pakartotinai panaudoti. „Smulkinant padangas iš jų atskiriamas metalas ir tekstilė, o guma paverčiama granulėmis, iš kurių gaminami kilimėliai, akustinės plokštės, parkavimo borteliai. Iš perdirbtų padangų medžiagos netgi dengiami ir sporto aikštynai“, – pasakoja autoservisų tinklo Melga atstovė Kotryna Sabauskienė.
Senų padangų surinkimas yra pardavėjų prievolė
„Padangų pardavėjai turi būti registruoti Gamintojų ir Importuotojų (GII) sąraše, tvarkingai vesti Gaminių, Pakuočių ir Atliekų Informacinės Sistemos ataskaitas (toliau – GPAIS), finansuoti ir rūpintis senų padangų atliekų tvarkymu bei visuomenės švietimu. Pagal atliekų tvarkymo įstatymą, padangų pardavėjas privalo priimti vartotojo atiduodamas padangas nereikalaujant papildomų mokesčių jei šios padangos priklauso tam pačiam automobiliui ir atitinka perkamų padangų kiekį“, – apie prievoles pasakoja autoserviso Melga atstovė.
Kaip priduoti senas padangas kai naujos perkamos internetu?
Perkant padangas fizinėse parduotuvėse gyventojams yra aiškiau, kaip atiduoti senąsias, tačiau, jeigu padangos perkamos internetu, informacija apie jų pridavimą dažnai nėra pateikiama ar taip lengvai pasiekiama. Tačiau kaip ir fizinėse parduotuvėse, padangas internetu perkantys vartotojai gali be papildomo mokesčio palikti senas padangas pardavėjui, jo nurodytoje vietoje. Tačiau tai nėra vienintelis būdas – senas padangas galima atiduoti ir autoservise, kuriame keičiate padangas, arba stambiagabaritinių atliekų surinkimo aikštelėje.
„Kaip padangų pardavėjai ir autoservisas, mes esame įsipareigoję priimti senas klientų padangas, nepriklausomai nuo to, ar jos pirktos fizinėje parduotuvėje, ar internetu, ar tiesiog buvo keičiamos padangos mūsų autoservise. Senas, nebetinkamas naudoti padangas surenkame ir perduodame atliekų tvarkytojui“, – teigia MELGA atstovė K. Sabauskienė.
O jeigu padangos tik keičiamos, bet neperkamos naujos?
Ieškodami palankesnių sąlygų vartotojai dažnai perka ir montuoja padangas skirtingose vietose, o tokiais atvejais pirkėjai susipainioja ir nežino, kas turi priimti jų senas padangas. Pagal atliekų tvarkymo įstatymą, transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančios įmonės privalo nemokamai priimti techninės apžiūros ir remonto metu susidariusias atliekas, tarp jų ir senas padangas.
Jeigu, pavyzdžiui, vartotojas keičia padangas autoservise, kuris teikia tik paslaugą, bet padangų neparduoda, šis autoservisas negauna finansavimo už atliekų tvarkymą, todėl gali būti nelinkęs priimti senas padangas.
Bet kokiu atveju, autoservisas privalo surinkti senas padangas ir pasirūpinti jų tvarkymu.
„Kiekvienas galime ir turėtume prisidėti prie švaresnės aplinkos prisiimdami atsakomybę dėl tinkamo senų padangų atliekų tvarkymo. Tai galioja tiek gyventojams, tiek verslui, siekiant kad senos padangos būtų sąmoningai paliekamos ten, kur jomis būtų tinkamai pasirūpinama“, – sako K. Sabauskienė.
Padangų pridavimo atmintinė
Gyventojai gali nemokamai priduoti senas padangas šiose vietose:
- Padangų pardavėjai/platintojai privalo priimti senas padangas nemokamai. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Atliekų tvarkymo įstatymu, padangų pardavėjai privalo priimti tiek senų padangų, kiek jų perkama naujų (jeigu senosios padangos skirtos tam pačiam transporto priemonės tipui).
- Autoservisai privalo priimti senas padangas po keitimo. Autoservisams, kurie keičia padangas, būtina nemokamai priimti panaudotas nereikalingas arba eksploatuoti netinkamas padangas (jeigu šios taip pat skirtos tam pačiam transporto priemonės tipui).
Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės priima iki 4-5 padangų per metus iš vieno asmens. Savivaldybių surinkimo aikštelėse gyventojai gali nemokamai palikti iki 4-5 padangų per metus. Padangos turi būti be ratlankių. Tikslų nemokamai priimamų padangų skaičių ir sąlygas nustato kiekviena savivaldybė individualiai. Aikštelių sąrašas čia.