Unikalus maršrutas veiks tik vieną dieną

Organizatorių nuotr.

Birželio 4 dieną nuo Nacionalinės bibliotekos  startuoja kultūrinis ralis Mototourism Sprint. Šimtams intelektualių keliautojų tradiciniu tapęs renginys ir šį kartą dovanos unikalų maršrutą Tarp Vilniaus ir Kauno, atvers ne turistines vietas ir papasakos specialiai renginiui atrastas istorijas.

„Tai nėra dar vienas seminaras ir nėra dar vienas bukletas. Šimtai dalyvių važiuoja (ir varžosi) maršrutais, parengtais pagal visai Lietuvai aktualias temas, lanko objektus ir susitinka su žmonėmis. Prie maršrutų sukūrimo dirbame su istorijos, kultūros, paveldo specialistais ir tų temų žinovais. Kiekvienas objektas – atskira mini istorija. Maršrutas yra unikalus specialiai renginiui surastomis istorijomis. Ir visa tai bus prieinama tik renginio dieną“, – pasakoja organizatoriai.

Kultūrinis renginys Mototourism Sprint  yra vienintelis renginys Lietuvoje, kuris vienu metu aktualizuoja beveik visas svarbiausias  Lietuvai atmintinų metų temas.

„Ketvirtą kartą išlydime komandas į atradimų kupiną kelionę. Didžiuojamės, kad ne vienus metus savo intelektiniais ištekliais prisidedame prie kultūrinio ralio organizavimo ir teikiame rekomendacijas, kokius objektus įtraukti į maršrutą. Kultūrinis renginys „Mototourism Sprint“ – vienintelis Lietuvoje, aktualizuojantis tų metų svarbiausias Lietuvai atmintinas istorines, kultūrines ir paveldo temas, skatina domėjimąsi įvairiais kultūros reiškiniais, pritraukia vis daugiau prasmingo keliavimo aistruolių. Tikimės šią partnerystę sėkmingai plėtoti ir toliau“, – sakė Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas.

Jau birželio 4 d. startuosiančio  renginio maršrutas ves Romo Kalantos, Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos, Lietuvos valstybės konstitucijos, Lietuvos karaimų  bei Pranciškaus Skorinos, kuris prieš 500 metų Vilniuje įkūrė pirmąją Rytų Europoje spaustuvę ir išspausdino pirmąją knygą Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, keliais.

„Susipažinsime su skirtingomis pasipriešinimo istorijomis, išgirsime apie žmones, aukojusius likimus bei gyvybes dėl Lietuvos laisvės. Kalbame apie 2022 metus, paskelbtus Romos Kalantos metais bei Katalikų kronikų metais. Beje, kalbant apie „Katalikų kronikas“, skirtingai, nei gali atrodyti iš pavadinimo, tai istorija apie kunigų inicijuotą pogrindinį pasipriešinimą, kupina veiksmo, tinkančio žvalgybiniam romanui, dramai ar trileriui“, –  sako viena organizatorių Birutė Vaitkutė.

Automobilių vairuotojams galimybė išbandyti

Turinys ir gyvas pažinimas, pasak organizatorių, yra galbūt vienintelis dalykas, dėl ko reikia keliauti. Ir nors iki šiol keliavo tik motociklai, pasak organizatorių nėra nei vienos priežasties, kodėl tai nebūtų galima mėgautis ir automobilių vairuotojams.

Organizatoriai jau ne vienus metus gauna užklausimus, ar galima būtų  sudalyvauti ne motociklu, o automobiliu. Todėl šiemet bus pabandymui sudaryta atskira auto klasė. Norintys keliauti ralyje automobiliu turi apie tai parašyti organizatoriams ir pasakyti, kodėl jiems įdomi ši kelionė.

„Tai nėra masinis kvietimas, bet labiau kvietimas seniai apie tai svajojantiems automobilių vairuotojams. Laukiame “, –  sako viena organizatorių Birutė Vaitkutė.

Kiekvienas ralio maršruto objektas specialiai atrinktas ir sukurtas tik šiam renginiui. Prie atrankos ir rekomendacijų prisidėjo ilgamečiai ralio partneriai Kultūros paveldo departamentas, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Krašto apsaugos ministerija. Taip pat organizatoriai konsultavosi su Karaimų bendruomene, istorikais ir kitais partneriais.

Atrinko 20 objektų

Tarp 20 specialiai raliui atrinktų temų ir objektų šiemet – Pranciškaus Skorinos istorija. Jis prieš 500 metų išleido pirmąją Lietuvos knygą, tad vienoje Vilniaus vietoje renginio dalyviai atras jo spaustuvės vietą, kitoje – Skorinų graviūrų simbolius, dėl kurių reikšmės, beje, istorikai vis dar nesutaria.

Vievyje, kuris net savo herbe turi P. Skorinos laikų spausdinimo stakles, komandos ne tik pamatys, bet ir atspausdins graviūrą iš P. Skorinos knygos būtent taip, kaip tai darė jis pats. Čia dalyviams padės Vievio bendruomenė bei menininkai Sviatlana Petuškova ir Andrejus Šaporovas, kurie 2020 metais persikėlė į Lietuvą bėgdami nuo Baltarusijos režimo ir atkūrė senovines Skorinos stakles, dabar saugomas Energetikos ir  technikos muziejuje.

Karaimų metų proga mototurizmo ralio sprinto dalyviai Trakuose ne tik pabendraus su karaimų bendruomenės atstovu, bet iš jo lūpų išgirs apie tam tikrus papročius, apie kuriuos mažai kas žino. Organizatoriai išduoda, kad besidomintys žino, jog Lietuvoje yra dvi karaimų kenesos – maldos namai. Tai nemažai, ko gero, daugiau be Ukrainos tokių maldos namų niekur nėra. Tačiau dalyviai atras dar ir trečiąją, beveik niekam nežinomą. O atokioje Kaišiadorių rajono bibliotekėlėje sužinos apie žinomą karaimų kilmės mokslininką entomologą ir atras retas jo knygas – visų Lietuvos vabalų žinynus.

„Priklausomai nuo orų, žinias apie Lietuvos vabalus gali tekti pritaikyti net praktiškai“, – perspėja B. Vaitkutė.

Katalikų bažnyčios kronikos metų proga dalyviai sužinos apie unikalią (pripažintą UNESCO paveldu) ir dramatišką pogrindinę leidybą, taip pat apie katalikų persekiojimus Lietuvoje. Atokioje bažnytėlėje varžybų dalyviai sužinos ir atkartos istoriją apie 18-metę seserį vienuolę, kuriai nuo piktadarių teko gintis su pistoletu rankose. Kitoje vietoje dalyviams teks pabūti sesers Gerardos Šuliauskaitės kailyje, kai jai teko kelias savaites spausdinti tekstus spausdinimo mašinėle besislapstant nuo saugumiečių.

Šie metai skirti ir Romo Kalantos, kuris 1972 m. besipriešindamas tuometinei santvarkai susidegino Kauno centre, atminimui. Tad ralio sprinto dalyviams bus leista pajusti bendrą laisvės dvasią, kuri buvo apėmusi tų laikų Lietuvos jaunimą. Semeliškėse teks išklausyti ir atpažinti  tuomečių lietuviškųjų „Beatles“ dainą, o kitoje vietoje – susipažinti su žinomo Lietuvos fotografo Romualdo Požerskio ir jo bičiulių kelione motociklais po Baltijos šalis per jo fotografijų ir dienoraščio prizmę.

Konstitucijos metų proga dalyvius išlaikyti nedidelį Konstitucijos egzaminą kvies pati Kaišiadorių savivaldybė. O gyvūnų gerovės metų proga renginio dalyviai Vilniaus pakraštyje gyvai pabendraus su žirgais, kuriuos žirgyno savininkai išgelbėjo iš mėsininko rankų. Vilniaus apylinkėse komandos lankysis kai kam vis dar egzotiškoje vietoje, kur šunims sudarytos pavyzdinės sąlygos – šunų viešbutyje. O Dūkštų apylinkėse keliautojai susitiks su šeima, kuri veisia vienintelę lietuvišką šunų veislę ir šitaip išsaugo Lietuvos istoriją.

„Mylėti lygu pažinti, – sako B. Vaitkutė. – Akivaizdu, kad meilė kraštui yra tai, kas jį saugo ir gerais, ir sunkiais laikais, o meilė gimsta iš pažinimo. Tikimės, kad kiekvienas įveiktas kilometras šiame ralyje bus prasmingas.“

Mototourism Sprint 2022 Vilnius-Kaunas“ startuoja birželio 4 dieną Vilniuje, iš Nacionalinės bibliotekos. Renginio finišas – birželio 4-osios vakarą Kaune, „Škoda“ automobilių salone, esančiame Veiverių g. 145

Daugiau apie renginį https://www.mototourism-rally.lt/mts2022/

 

- Reklama -