Populiariausi automobiliai nuomai: ką renkasi verslas?

Išsirinkti automobilį verslui dažniausiai yra gerokai sunkiau nei privačiam pirkėjui. Visų pirma reikia įvertinti objektyvius poreikius, suskaičiuoti ne tik kainą, bet ir išlaikymo kaštus, o nusižiūrėjus tinkamą modelį dar ir pasirinkti jo įsigijimo būdą – nors privatūs pirkėjai dažniausiai naujus automobilius perka lizingu, tarp įmonių vis didesnio populiarumo susilaukia ilgalaikė automobilio nuoma su abonementu.

Verslo poreikiai keičiasi

Automobilių apžvalgininkas ir „Lietuvos metų automobilio“ rinkimų komisijos narys Dainius Leonavičius, stebintis transporto rinką bei jos pokyčius, sako, jog įmonių įpročiai renkantis susisiekimo priemones pastaruoju metu keičiasi.

„Seniau skirtumai tarp verslo ir privataus asmens transporto buvo didesni, nes, kalbant apie žemiausios grandies vadybininkų automobilius, verslas žymiai dažniau rinkdavosi pačios žemiausios komplektacijos modelius su pačiais silpniausiai varikliais. Kartais juos dar papuošdavo vienu kitu „komforto“ elementu ar darbo specifikai reikalinga funkcija“, – prisimena žurnalistas.

Jo teigimu, anksčiau įmonės siekdavo pirkti kuo pigesnius automobilius, o pardavėjai, norėdami tokių pasiūlyti, išimdavo kas tik įmanoma – kartais juos parduodavo net be radijo grotuvų.

„Dabar darbdavių mąstymas keičiasi ir jie vis labiau supranta, kad su geresne darbo priemone galima sukurti didesnę vertę. Kalbėdamas su prekybos agentais vis dažniau išgirstu, kad verslas net ir žemiausiai vadybininkų grandžiai išrenka ne pačios prasčiausios komplektacijos modelius, o bent jau vidutinės. Pastaraisiais metais beveik negirdžiu atvejų, kad būtų perkami baziniai modeliai“, – papildo D. Leonavičius.

Į tokias rinkos tendencijas atsižvelgia ir nuomos ar pardavimo paslaugas teikiančios įmonės, kruopščiai atrenkančios savo siūlomų automobilių asortimentą. Pavyzdžiui, automobilių nuomos su abonementu paslaugą siūlančios įmonės „WeFleet“ atstovai supranta, kad vis didėjantis pasirinkimų sąrašas komplektuojant naują modelį sumažina tikimybę išsirinkti geriausią kainos ir kokybės santykį atitinkantį variantą, todėl visų siūlomų automobilių komplektacijos yra gausios, atrinktos atsižvelgiant į svarbiausius naudotojų poreikius.

Skirtingi poreikiai – skirtingi automobiliai

Kalbėdamas apie verslo poreikius D. Leonavičius pamini, kad neįmanoma vienu sakiniu apibūdinti, kas svarbiausia renkantis automobilį. Pasak specialisto, viskas priklauso nuo įmonės veiklos pobūdžio ir to, kam transporto priemonė bus skirta.

„Kiekviena verslo rūšis yra labai specifinė ir kiekvienai jai reikia specifinius reikalavimus atitinkančios transporto priemonės. Automobilis, kurio reikia maisto išvežiojimo paslaugų bendrovei, gali labai skirtis nuo, tarkime, reklamos vadybininko transporto priemonės.

Dar labiau skirsis, jei lyginsime skirtingo lygio vadybininkų grandis, administracijas ir vadovus. Netgi jeigu imtume tokią verslo rūšį, kur automobilis reikalingas tik nuvykti iš taško A į tašką B, net ir tuomet poreikiai gali būti nevienodi. Vieniems reikia automobilio, kuris daugiausia nurieda mieste, kitiems – užmiestyje.

Kai kurie jau pasirengę įmonės įvaizdį sieti su ekologija ir per automobilių parką demonstruoti tvarumo siekius, kitiems tai dar yra utopijos sritis. Vieniems automobilio markė yra nesvarbi, kitiems, tarkime, pasaulinių bendrovių atstovybėms, galioja vidinės taisyklės, pagal ką ir turi būti išrinktas automobilis“, – atskleidžia žinovas.

Automobilius verslui siūlančios įmonės taip pat privalo į tai atsižvelgti ir pasiūlyti asortimentą, kuris atitiktų įvairiausių klientų prioritetus. Štai jau minėta automobilių nuomos su abonementu įmonė „WeFleet“ savo klientams gali pasiūlyti nuo kompaktinės klasės automobilių, tokių kaip „Opel Crossland“ ar „Peugeot 208“, iki miesto visureigių, pavyzdžiui, „Kia Sportage“, taip pat ir praktiškąjį „Mercedes-Benz Citan Tourer“.

Svarbu įvertinti kaštus

D. Leonavičius sako, kad bendrų dedamųjų ieškoti renkant optimalius automobilius nėra lengva, nes verslo automobilis yra labai plati sąvoka. Taip pat, anot jo, turi būti įvertinami ir transporto priemonės išlaikymo kaštai, tokie kaip vidutinės degalų ar elektros sąnaudos, techninės priežiūros kaštai, nuomos įmokos, elektros stotelių įrengimas elektromobiliams ir kt.

„Įvertinti reikėtų ir avanso įmoką, likutinę vertę, draudimo, kitų būtinųjų paslaugų automobiliui kainą. Turi būti atsižvelgta netgi į tokį dalyką kaip padangos. Rodos, padangų reikia visiems, bet ne visų padangos yra vienodos, nes skiriasi ratų dydžiai, permontavimo kainos. Jei automobilis įmonėje bus eksploatuojamas ilgiau nei 3 metus, vien dėl didesniems ratams reikalingų padangų jau gali susidaryti tam tikras lėšų skirtumas“, – patikina pašnekovas.

Svarbu įvertinti ir tai, kad naujas automobilis per pirmuosius metus vidutiniškai nuvertėja 15-35 procentais, o per pirmuosius trejus metus gali prarasti net iki pusės savo vertės. Taip pat jau pasigirsta prognozių, kad ateityje didėjant vidaus degimo varikliu varomų automobilių apmokestinimui, nuvertėjimo procentai gali dar daugiau išaugti.

Tiesa, bendrovės vis dažniau stengiasi optimizuoti ne tik savo išlaidas, bet ir išteklių, reikalingų autoparko priežiūrai, naudojimą. Įsigijus automobilį lizingu ar išperkamąja nuoma, visos pašnekovo išvardytos išlaidos krenta ant įmonės pečių. Taigi, gali atsirasti nenumatytų išlaidų, o autoparkui augant gali smarkiai padidėti ir darbo jėgos jo administravimui poreikis.

Lieka mažiau galvosūkių

Automobilių nuoma šiuolaikinėje verslo rinkoje tampa vienu paprasčiausių būdų išvengti galimų nenumatytų išlaidų ir nusimesti nuo pečių priežiūros rūpesčius. Naudodamasi automobilio nuoma su abonementu, įmonė iš anksto žinos automobilio išlaidų dydį – pasirašius sutartį mokamas fiksuoto dydžio mėnesinis mokestis.

Už jį paslaugą teikianti įmonė rūpinasi tiek padangų keitimu ar technine priežiūra, tiek draudimu ar registracijos mokesčiais. Vienintelės kintančios išlaidos, tenkančios verslui, – degalų išlaidos.

2021 metais „Volkswagen Financial Services UK“ Didžiojoje Britanijoje atliko apklausą, kurios metu išsiaiškino, kad net 61 procentas 18-34 metų amžiaus žmonių mieliau rinktųsi automobilių nuomą abonementiniu būdu, nei įprastą įsigijimą. Taip pat buvo atlikta ir kita apklausa, kurios metu „YouGov“ išsiaiškino, kad net 78 procentai Didžiosios Britanijos respondentų nežinojo apie automobilių nuomos su abonementu galimybę.

Pasirašius automobilio abonemento sutartį, taip pat galima išvengti ir opios šiandieninės problemos, kai užsakyto modelio tenka laukti metus ar net ilgiau. Kaip pavyzdys, išsirinkus norimą „WeFleet“ automobilio modelį ir patvirtinus parašu sutartį, jau kitą dieną automobilis gali būti pristatytas jį nuomojančios įmonės nurodytu adresu.

Pasidalink