Kokių tipų gali būti garsiakalbiai automobiliui?

Norėdami mėgautis dar komfortiškesnėmis, mėgstamų muzikos tonų apsuptomis kelionėmis, daugelis melomanų nusprendžia patobulinti garso sistemą savo transporto priemonėje. Tuomet svarbiausia apsirūpinti kokybiškais automobiliniais garsiakalbiais, kurie gali būti įvairių skirtingų tipų. Kiekvienas iš jų pasižymi tam tikromis specifinėmis ypatybėmis, apie kurias šį kartą ir pakalbėsime.

Koaksaliniao garsiakalbiai

Ant vieno garsiakalbio korpuso yra suformuota papildoma antra, o kartais – ir trečia ar ketvirta juostos. Dėl to tokius prietaisus galima laikyti daugiajuostėmis sistemomis. Dažniausiai naudojamos žemo ir aukšto dažnio juostos, o kartais prijungiama ir vidutinių dažnių juosta. Šių garsiakalbių skersmuo siekia maždaug 8-20 centimetrų, o forma yra ovali arba elipsinė. Atkuriami dažniai gali siekti nuo 60 Hz iki 15-20 kHz, tačiau dėl konstrukcijos tokia sistema dažniausiai yra rekomenduojama galinei akustikai. Kitaip tariant, šių garsiakalbių nepatariama montuoti transporto priemonės priekyje.

Kone didžiausias koaksalinių garsiakalbių privalumas yra platus atkuriamų dažnių diapazonas. Tiesa, pati garso kokybė nėra pati įspūdingiausia. Tačiau tokie automobiliniai garsiakalbiai turėtų patikti tiems, kurie ieško paprasto ir nebrangaus sprendimo savo transporto priemonei – jie nestokoja populiarumo. Be to, montavimas nėra sudėtingas – prietaisus įstatysite į įprastas garsiakalbių vietas.

Komponentiniai garsiakalbiai

Šio tipo įrangą sudaro keli atskiri garsiakalbiai, kurie yra pritaikyti darbui kiek siauresniame dažnių diapazone. Dažniausiai komplektuojami du arba trys garsiakalbiai. Kaip ir prieš tai, dviejų juostų aparatūroje naudojami žemų/vidutinių ar žemų ir aukštų dažnių garsiakalbiai automobiliams, o kai juostos yra trys, papildomai naudojamas vidutinių dažnių modelis. Dvijuostėje sistemoje apatinių dažnių juostos atkūrimui naudojamas 10-17 cm skersmens prietaisas, o viršutinei juostai skirtas itin kompaktiškas, 1-3 cm įrenginys.

Šią sistemą sunkiau sumontuoti ir nustatyti, tačiau įdėtos pastangos atsiperka geresne garso kokybe. Jaučiamas didesnis natūralumas ir geresnė lokalizacija. Tiesa, tokie garsiakalbiai gali pareikalauti didesnių išlaidų – dėl to mažiau reiklūs melomanai mieliau renkasi koaksalines sistemas. Tačiau jeigu norisi mėgautis puikia garso kokybe, nesuklysite investavę į šį įrangos tipą – kainos skirtumai nebus tokie ženklūs, tačiau muzikos klausymosi patirtys bus perkeltos į kitą lygį.

Aukštų dažnių garsiakalbiai

Šiuos prietaisus galima išskirstyti ir pagal jų atkuriamus dažnius. Kaip ir galima suprasti iš pavadinimo, aukštų dažnių garsiakalbiai yra sukurti taip, jog geriausiai atkurtų būtent aukštesnius tonus – tai neabejotinai turi teigiamos įtakos kokybiškam muzikos klausymuisi. Šiems dažniams nėra reikalingas didelis diafragmos drebėjimo plotas, todėl pati įranga gali būti labai kompaktiška ir vos pastebima. Tai viena iš priežasčių, kodėl ji labai mėgstama automobiliuose.

Dažniausiai jie geba atkurti 2-100 kHz tonus, tačiau tikslesni diapazonai priklauso nuo konkretaus modelio. Šie garsiakalbiai padeda sukurti švaraus, visiško garso įspūdį ir, žinoma, padidinti bendrą garsų spektrą. Jų svarbą puikiai iliustruoja faktas, kad prieš tai aptartose sistemose praktiškai visuomet galime išvysti ir šiuos modelius. Jei norisi, kad garso sistema automobilyje būtų pilna, be šių garsiakalbių bus sunku pasiekti tokių rezultatų.

Vidutinių dažnių garsiakalbiai

Šio tipo garsiakalbiai yra atsakingi už tarpinę garso juostą. Diapazonas gali svyruoti nuo 1000 iki 10000 Hz, tačiau konkrečios galimybės skiriasi priklausomai nuo konkretaus modelio. Naudojant tokius prietaisus, garsas tampa dar spalvingesnis. Tiesa, nors jie teigiamai paveikia garso kokybę, reikėtų turėti omenyje, kad šie gaminiai nėra viso garso pagrindas. Žinoma, jeigu Jūsų tikslas automobilyje yra sukurti kuo aukštesnės kokybės garso sistemą, be jų išsiversti nepavyks. Tačiau jeigu esate mažiau reiklūs ir ieškote būdų sutaupyti, šios juostos dažnu atveju galima ir atsisakyti. Visgi, šie garsiakalbiai gali būti ir pakankamai pigūs – daugiausiai kainai įtakos turi jų aprėpiamų dažnių diapazonas, prekinis ženklas,  galingumas ir kiti panašūs parametrai. Tad net ir turint mažesnį biudžetą pavyks įsigyti paprastesnį vidutinių dažnių garsiakalbį, kuris praturtins garso sistemą papildomomis spalvomis.

Žemų dažnių garsiakalbiai

Paskutinis, tačiau tikrai ne prasčiausias tipas patiks tiems, kurie muzikos klausymosi neįsivaizduoja be gilių, galingų bosų. Žemų dažnių garsiakalbiai kartu su stiprintuvu padės juos idealiai atkurti ir užtikrins dar įspūdingesnes muzikines patirtis Jūsų transporto priemonėje. Priklausomai nuo konkretaus modelio, šių prietaisų atkuriamų dažnių diapazonas gali svyruoti tarp 20 – 2000Hz. Dažnai teigiama, kad šie prietaisai klausomai muzikai prideda papildomo gylio – dėl to į ją galima dar geriau įsijausti.

Kaip jau pastebėjote, jie dažnai sutinkami automobilių garso sistemose, tad jų svarba ir suteikiama nauda neturėtų kelti abejonių. Tiesa, reikėtų turėti omenyje, kad gera garso izoliacija dar labiau pagerina žemų dažnių atkūrimą automobilyje, tačiau tikėtina, kad teigiamus garsinius pokyčius pavyks pastebėti bet kuriuo atveju.

Susipažinę su visais šių automobilinių garsiakalbių tipais, turėtumėte pakankamai lengvai nuspręsti, kurie iš jų labiausiai tiks Jūsų transporto priemonėms. Tiek juos, tiek kitą auto aparatūrą palankiomis kainomis galėsite įsigyti Pigu.lt el. parduotuvėje.

Pasidalink